Svečanost ob odkritju spominske plošče 83. območnemu štabu TO Slovenj Gradec
Slovenj GradecPredstavniki in praporščaki Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Združenja slovenskih častnikov, Policijskega veteranskega društva Sever in Borcev za vrednote NOB so v četrtek, 24. 4. 2025, ob 16. uri skupaj s častno stražo Slovenske vojske slovesno odkrili spominsko ploščo v čast pripadnikom 83. območnega štaba Teritorialne obrambe.
V graščini Rotenturn v Slovenj Gradcu in v stavbi na nasprotni strani je v času vojne za Slovenijo leta 1991 deloval 83. območni štab TO, ki mu je poveljeval major Viktor Jeromel. Njegov namestnik in načelnik štaba je bil stotnik I. stopnje Ožbalt Fajmut.
Štab je izvajal namenske naloge za celotno Koroško z več kot 40 enotami, kar je zahtevalo veliko organizacijskih naporov pri vodenju in poveljevanju. Na Koroškem je bilo ob koncu vojne v sestavi 83. Obm ŠTO skupno 1830 pripadnikov.
Spominsko ploščo so odkrili predsednik ZVVS Generalmajor Ladislav Lipič, podžupan Mestne občine Slovenj Gradec dr. Peter Pungartnik in predsednik ZVVS Mislinjske doline Jože Lenart. Vsi trije so bili tudi sami aktivno udeleženi v vojni za Slovenijo. V imenu Slovenske vojske se je dogodka udeležil predstavnik 20. pehotnega bataljona, stotnik Nejc Halabej.
Zbrani so uvodoma v tišini počastili spomin na padle pripadnike TO in milice.
Sledil je nagovor podžupana dr. Petra Pungartnika, ki se je spomnil, da je tudi v tistih dneh deževalo. Enotnost, strah in pogum so zaznamovali teritorialce, miličnike ter prebivalce, ki so s svojo željo po gospodarjenju na lastni zemlji orali ledino. Padli pripadniki so za Slovenijo dali največ, svoje življenje, zato bo plošča spominjala nanje in na takratno enotnost slovenskega naroda.
Generalmajor Ladislav Lipič je poudaril spomin na vse ljudi, ki so sodelovali v prizadevanjih za samostojno Slovenijo. Celoten obrambni sistem, milica in vsi ostali so prispevali svoj pomemben delež že v fazi razvoja TO in Manevrske strukture narodne zaščite, saj so predhodno več let krepili slovenski jezik, kulturo in pripadnost domovini. Rezultat plebiscita jih je spodbudil in opogumil, da so bili pripravljeni umreti za Slovenijo, kar se je v nekaterih primerih na žalost tudi zgodilo. Povedal je, da je takratna enotnost danes vse pomembnejša, saj je le s skupnimi močmi možno braniti državo.
Podpolkovnik Ožbalt Fajmut, ki je bil leta 1991 stotnik I. stopnje in načelnik 83. Obm ŠTO, je odgovoril na vprašanje, kakšne pristojnosti sta imela v vojni za Slovenijo s poveljnikom štaba, majorjem Viktorjem Jeromlom. Pojasnil je, da je bil načelnik glavni operativni častnik, ki je svoje predloge, pobude in načrte predajal poveljniku v odobritev. V času vojne sta se odlično razumela, se nadomeščala na poveljniškem mestu ali v enotah ter delovala usklajeno. Pomen poveljstva štaba je bil sprejemati odločitve o uporabi enot v smislu, kako ukrepati proti nasprotniku.
Svečanost je organizirala Mestna občina Slovenj Gradec v okviru državnega praznika v počastitev Dneva upora proti okupatorju. Himno Republike Slovenije in ostalo glasbeno spremljavo je zaigral trobilni kvartet Glasbene šole Slovenj Gradec.